Visca Sant Jordi! by
Lorena Climent Fuster is licensed under a
Creative Commons Reconocimiento-NoComercial 4.0 Internacional License.
PROGRAMACIÓ
TÍTOL DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD): Visca Sant Jordi!
JUSTIFICACIÓ:
El principal interès d’aquesta SD és transmetre als alumnes una sèrie de continguts d’un tema que els interessa molt, com són les festes del seu poble, ja que alguns són festers, i altres, encara que no desfilen, participen en les festes veient-les, anant a la fira, etc.
CONTEXT:
Aquesta SD està dirigida als xiquets del tercer curs del segon cicle d’Educació Infantil del PPEV, del CEIP Horta Major d’Alcoi.
Aquest col·legi es troba al barri de l’Eixample, zona que es troba en constant creixement tant a nivell demogràfic com a nivell de construcció de centres educatius (a més de vivendes i urbanitzacions en la part més alta de la zona).
El barri té actualment una població d’aproximadament 12.000 habitants, què suposa els 20,3% de la població total. Els seus habitants tenen un nivell econòmic mitjà, i el 65% fa ús del valencià a diari. En l’actualitat, les activitats comercials han augmentat dotant al barri d’una imatge més innovadora. Les principals activitats que es duen a terme són el petit comerç, el sector dels serveis i les telecomunicacions, empreses gestionades, sobretot, per gent nadiva d’Alcoi. Els nostres alumnes pertanyen, en la seua majoria, al barri, són de classe social mitjana i fills d’alcoians nadius, encara que en l’actualitat van integrant-se molts immigrants, sobretot, d’origen equatorià, colombià, romanés i marroquí. Pel que respecta als hàbits lingüístics, les llengües més emprades pels pares i alumnes són el valencià i el castellà, sent majoritari l’ús del valencià.
OBJECTIUS:
Objectius d’etapa:
- Observar i explorar el seu entorn familiar, natural i social.
- Adquirir progressivament autonomia a les seus activitats habituals.
- Relacionar-se amb els altres i adquirir progressivament pautes elementals de convivència i relació social, així com exercitar-se en la resolució pacífica de conflictes.
- Desenvolupar habilitats comunicatives en diferents llenguatges i formes d’expressió.
- Conèixer que la comunitat valenciana existeixen dues llengües que interactuen (valencià- castellà) que han de conèixer i respectar per igual, i ampliar progressivament l’ús del valencià.
- Conèixer i apreciar les manifestacions culturals del seu entorn mostrant interès i respecte cap a elles així com descobrir i respectar altres cultures pròpies
- Valorar les diverses manifestacions artístiques.
- Descobrir les tecnologies de la informació i les comunicacions.
Objectius de la sequència didàctica:
- Adquirir conceptes propis de les festes com: Filà, Sant Jordi, Moros, Cristians, himne, cartell, fester, entrà, alferes, capità, músics, vestit fester, àrab, mossen.
- Conèixer perquè celebrem les festes.
- Aprendre l’Himne.
- Conèixer les “filaes”.
- Dissenyar la nostra vestimenta festera i fer “filaetes”.
- Conèixer el cartell de festes i al seu autor, i crear el nostre.
- Treballar la llengua catalana oral i escrita, i la lecto-escriptura a partir de debats, fitxes, lectures.
CONTINGUTS:
Conceptuals
|
- Llegenda de Sant Jordi
- Què ocorre cada dia de festes.
- L’ Himne.
- El cartell de festes.
- Les vestimentes festeres.
|
Procedimentals
|
- Conèixer la llegenda de Sant Jordi.
- Conèixer en què consisteixen les festes.
- Disseny d’un cartell de festes.
- Aprendre l’himne de festes.
- Crear la nostra vestimenta festera i desfilar.
|
Actitudinals
|
- Participació del alumne/a durant tot el procés de la unitat.
- Interès per aprendre i col·laborar amb els companys.
- Demostració duna actitud de respecte cap als companys i mesters.
|
AVALUACIÓ:
Criteris d’avaluació:
- Conèixer la llegenda de Sant Jordi.
- Conèixer en què consisteixen les festes.
- Participar a l’aula tant en els debats com quan cantem L’himne.
- Aprendre diferents conceptes relacionats amb les festes d’Alcoi.
- Actitud front a la realització d’activitats.
Com i quan avaluar:
- Hi ha una avaluació inicial amb el interés de descobrir els coneixements previs dels alumnes respecte al tema en qüestió. Aquesta avaluació consisteix en un conjunt de preguntes amb la intenció d’establir un diàleg entre el mestre i els alumnes. Per tant, són objecte d’estudi les aportacions dels alumnes.
- Després, al llarg de tota la seqüència es presenten als alumnes una sèrie de continguts que ells han d’assimilar contestant a preguntes de la mestra, omplint fitxes elaborades amb el fi de constatar el seu progrés, cantar l’himne amb els companys. La correcció d’aquestes fitxes permet controlar el ritme de cada alumne i si van aconseguint els objectius.
TEMPORALITZACIÓ:
Es tracta d'una seqüència didàctica dissenyada per treballar durant 5 dies, la setmana anterior a les vacances per les festes de Sant Jordi. Cada dia de la setmana realitzarem una activitat d'aproximadament 45 minuts cadascuna. En finalitzar la setmana, els xiquets tindran un dossier amb el treball realitzat i un vestit fester.
ACTIVITATS:
1. Debat: Per què celebrem les festes de Moros i Cristians?
Lectura de la llegenda de Sant Jordi i fitxa.
2. El dia dels músics. Explicació i realització de fitxa amb l’himne.
3. Dia de "l’Entrà". Les filaes i els càrrecs. Fitxa dels carrecs del 2015 cristians.
4. El cartell de 2015. Disseny del nostre cartell a la PDI. Fitxa dels carrecs del 2015 moros.
5. Fem el nostre vestit de festes i desfilem.
MATERIAL CURRICULAR:
ACTIVITAT 1: Enunciat: Per què celebrem les festes de Moros i Cristians?
Preguntaré si saben per què celebrem les festes de moros i cristians. Tots els xiquets participaran donant la seua opinió i aportant información.
*Els xiquets que no participen per ells mateixos, participaràn perquè jo els pregunte directament.
Lectura de la llegenda de Sant Jordi, perquè coneguen realment per què celebrem les festes.
Material:
- Fitxa de la portada per a posar el nom i comensar el dossier.
- Fitxa de la llegenda per a que els xiquets, una vegada contada, puguen pintar la imatge de Sant Jordi mentre sona una marxa cristiana.
- Ordinador amb altaveus per a poder reproduir la marxa cristiana.
ACTIVITAT 2: Enunciat: El dia dels músics. Què fem eixe dia?
Debat,
vídeo i explicació del que es fa el dia dels músics. Cantarem l’himne
Material:
- Fitxa amb l’Himne per a que els xiquets puguen seguir la cançó. Després la pintaran mentre escolten l’himne.
- Ordinador amb altaveus per a poder reproduir l’himne
.
ACTIVITAT 3: Enunciat: Dia de "l’Entrà". Les filaes i els càrrecs. Fitxa dels càrrecs cristans del 2015.
Debat i explicació del que es fa el dia de l'entrà, què són els càrrecs de les filaes, és a dir, el capità i l’alferes. Els xiquets nomenaràn les filaes que conèixen i les repassarem amb una presentació en PowerPoint. Després pintaran una fitxa on apareixerà el capità i l’alferes Cristià de 2015 mentre sona una marxa cristiana.
Material:
- Fitxa amb un perot vestit de la filà del capità cristià aquest any i un altre perot amb de la filà l’alferes.
- Presentació en PowerPoint de les filaes i els carrecs.
- Ordinador amb altaveus per a poder reproduir la marxa cristiana.
ACTIVITAT 4: Enunciat: Cartell de festes 2015. Dissenyem el nostre cartell a la PDI.
Coneixerem el cartell anunciador de les festes de moros i cristians de 2015 i el seu autor. Nosaltres serem també artistes i crearem el nostre propi cartell a la PDI, cada xiquet dibuixarà alguna cosa en ella referent a les festes. El dibuix resultant s'imprimirà en color i l'adjuntarem al dossier com una fitxa més realitzada en grup.
Després pintaran una fitxa on apareixerà el capità i alferes Moro de 2015 mentre sona una marxa Mora.
Material:
- PDI per veure el cartell 2015 i conèixer el seu autor; també fem ús de la PDI per poder crear el nostre propi cartell.
- Fitxa amb un perot vestit de la filà que té el capità moro aquest any i un altre perot de la filà del l’alferes.
- Ordinador amb altaveus per a poder reproduir la marxa mora.
ACTIVITAT 5: Enunciat: Fem el nostre vestit de festes i desfilem.
Amb bosses de brossa i cartolina, crearem un vestit de festes amb la seua túnica, capa i casc. Eixirem al pati a fer filaetes amb marxes cristianes i mores, juntament amb la resta d’alumnat d'Infantil del centre i els alumnes del primer i segon cicle de primària; els alumnes del tercer cicle de primària representaran la lluita entre els moros i els cristians i l'aparició de Sant Jordi.
Material:
- Bosses de brossa, cartolina, paper de pinotxo, tisores, grapadora i pegament.
- Ordinador amb altaveus per a poder reproduir les marxes.
ACTIVITATS DE REFORÇAMENT:
- Començarem sempre emplenant les fitxes amb el nom, i l'enunciat de la fitxa, per exemple, "Dia dels músics". Començarem escrivint perquè, en el cas dels quals van més lents, poden deixar-se alguna cosa per pintar i fer-ho a casa quan es portin el dossier.
- Els xiquets que no participen per ells mateixos als debats, participaràn perquè jo els preguntaré directament.
ACTIVITATS D'AMPLIACIÓ:
- Els xiquets que acaben molt ràpid, podran escriure per darrere el tractat en classe, per exemple, el dia dels músics arriben les bandes a la plaça d'Espanya, quan ja estan totes, s'apaguen les llums, es canta l'himne i fan un castell de focs artificials. D'aquesta forma, treballa l'escriptura i no s'avorreix o molesta als quals encara estan treballant.
TASCA FINAL:
- Repàs del dossier amb preguntes per a comprovar si han assimilat els continguts.
- Cantarem l'himne de nou.
- Ordenarem a la PDI una seqüència d'imatges de la llegenda de Sant Jordi.
- Ordenarem a la PDI una seqüència d'imatges dels dies de festes.
PROVA D'AVALUACIÓ:
He establert a la següent rúbrica uns criteris d’avaluació relacionats amb els objectius plantejats al inici de la seqüència: